Про мене

Моя фотография
Кропивницький, Кіровоградська, Ukraine

Технологія модульно-розвивального навчання


Конспект
Тема: Складні випадки наголошування слів
Мета:
·       формувати знання учнів про акцентологічні норми, правила постановки наголосу, навички фонетичної транскрипції слів;
·       розвивати творчу уяву, уміння працювати самостійно та в колективі, навички складання усного монологічного висловлювання; уміння аналізувати текст, навички роботи з текстами;
·       виховувати любов до поетичного слова, інтерес до вивчення теми
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал (картки), презентація
ХІД УРОКУ
(Модульне навчання за А. Фурманом)

I.                  Установчо-мотиваційний міні-модуль
1.    Слово вчителя
Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина –
Щебече соловейком на весь світ.
2.    Мозковий штурм
       Діти, як ви думаєте, чому саме із слова починається людина?
3.    Запис теми уроку
4.    Колективне складання мети уроку
5.    Перегляд етапів уроку за компютером
1.    Попрцюємо в групах.
2.    Повторимо раніше вивчиний матеріал.
3.    Навчимося правильно наголошувати слова.
4.    Проведемо хвилинку відпочинку (Гра «Весела абетка»).
5.    Попрацюємо за підручником та орфографічним словником.
6.    Виконаємо тестові завдання.
7.    Отримаємо оцінку за роботу на уроці і отримаєм домашнє завдання.

II.               Контрольно-смисловий міні-модуль
1.    Робота в групах
Визначте роль правильного наголошування слів.
Завдання для 1-ї групи: виписати слова єдино можливим правильним наголосом;
Завдання для 2-ї групи: виписати слова з подвійним наголосом;
Завдання для 3-ї групи: виписати слова, у яких наголос змінює значення
     Атлас, об’єднання, обіцянка, приклад, комбайнер, читання, помилитися, завдання, орган, сім’я, випадок, батьківщина, слідом, усмішка, помилка, корисний, ознака, вірші, пора, листопад, зокрема, розбір.
     Довідка
1-ша група: обіцянка, читання, завдання, випадок, корисний, ознака, вірші, листопад.
2-га група: батьківщина, весняний, комбайнер, слідом, усмішка, помилка, зокрема, розбір.
3-тя група: атлас, обєднання, приклад, помилитися, орган, сімя, батьківщина, пора.
2.    Фонетична транскрипція
     Запишіть слова фонетичною транскрипцією. Укажіть кількість букв, звуків, складів.
Ввічливість, віддзеркалюється, безжалісний, стрічці, відроджуєшся, розповідь, мережка, Великдень, приїжджати, підзеленити, Вінниччина, шифоньєр, постійність.
3.    Школа лідерів
Прочитайте поезію М. Вінграновського, дотримуючись норм літературної вимови. Визначте в тексті якомога більше засобів милозвучності, які використав автор.
Була гроза, і грім гримів,
Він так любив гриміти,
Що аж тремтів, що аж горів
На трави і на квіти.
Грім жив у хмарі, і згори
Він бачив, хто що хоче:
Налив грозою грім яри,
Умив озерам очі,
А потім хмару опустив
На сад наш на щасливий
І натрусив зі сливи слив,
Щоб легше було сливі…
     Довідка:
Засоби милозвучності:
Рівномірне чергування голосних і приголосних;
Чергування – грім, згори (з гір);
Спрощення – щасливий;
Варіанти службових частин мови – і, зі, у;
Варіанти частин слова – умив;
Алітерація – [гр];
Асонанс – на, сад, наш;
Звуковідтворення – грім, гримів;
Анафора – гроза і грім гримів;
Рима – гримів-горів.

III.           Змістово-пошуковий міні-модуль
1.    Проблемні запитання
Може хтось знає, які є різновиди наголосів?
Чому важливо правильно наголошувати слова?
2.    Робота з підручником (ознайомлення з теоретичним матеріалом)
3.    Попрацюйте з орфографічним словником української мови. Випишіть по 10-15 слів з наголосами на різних складах, виразно прочитайте, вивчіть їх наголошування. Особливу увагу зверніть на слова з подвійним наголосом.
Наголос на 1-му складі
дОгмат, кИдати, вИпадок, рАзом, рОзвідка, вІрші, вІршів, прИповідка, Олень, спИна, цАрина, немає чАсу, щИпці, грОшей, дрОва, зОзла, фОльга, кУрятина, бУдемо, дОлішній, пІдлітковий, дОнька, рЕшето, зАгадка
Наголос на 2-му складі
фенОмен, везлА, генЕзис, завдАння, абИ де, аджЕ, абИколи, анІж, рондО (шрифт), рубЕль, рукОпис, правОпис, перЕбіг подій, пізнАння, новИй, щавЕль, борОдавка, вимОга, вітчИм, граблІ, дочкА, зубОжіти, фартУх, подУшка, позАторік, тріскОтнява, ненАвидіти, добУток, квартАл, чорнОзем, чорнОслив, оптОвий, отАман
Наголос на 3-му складі
Розв’язАння, сільськогосподАрський, сторінкИ, одинАдцять, кіломЕтр, ідемО, беремО, абИяк, ідетЕ, асиметрІя, бюлетЕнь, навчАння, псевдонІм, кропивА, болотИстий, валовИй, ветеринАрія, інженЕрія, мозолИстий, наздогАд, некролОг, осокА, каталОг, бюлетЕнь, рукопИсний, кулінарІя
Подвійний наголос
пОмИлка, зАвждИ, назАвждИ, правОпИсний, прОстИй, слІзьмИ, рОзбІр, бАйдУже, кОрИсний, мАбУть, пЕрвІсний, тАкОж тощо.
Два наголоси у словах
рАботоргІвля, привАтнорабовлАсницький.
4.    Перевірка виконаної роботи
5.    Виконання тестового завдання
1)   На перший склад падає наголос у слові…
А випадок;
Б цінник;
В течія;
Г русло.
2)   Другий склад наголошений у слові…
А обранець;
Б недруг;
В відгомін;
Г приятель.
3)   Другий склад наголошений у слові…
А однаковий;
Б добовий;
В щовесни;
Г сантиметр.
4)   На другий склад падає наголос у слові…
А листопад;
Б новина;
В столяр;
Г літопис.
5)   На другий склад падає наголос у слові…
А кропива;
Б псевдонім;
В запитання;
Г ознака;
Д осока.
6)   На третій склад падає наголос у слові…
А кулінарія;
Б колія;
В мережа;
Г оптовий.
7)   На другий склад падає наголос у слові…
А діалог;
Б імя;
В каталог;
Г одинадцять.
8)   На другий склад падає наголос у слові…
А разом;
Б середина;
В спина;
Г центнер.
9)   На другий склад падає наголос у слові…
             А черговий;
             Б господарський;
             В урочистий;
             Г феномен.
            10) На перший склад падає наголос у слові…
             А ознака;
             Б пеня;
             В жевріти;
             Г засуха.
            11)  На другий склад падає наголос у слові…
             А пасквіль;
             Б кілометр;
             В каталог;
             Г квартал.
            12) На другий склад падає наголос у слові…
             А дочка;
             Б подруга;
             В ідемо;
             Г приязнь.
      Довідка: 1 – А, 2 – А, 3 – А, 4 – Г, 5 – Г, 6 – А, 7 – Б, 8 – Б, 9 – Г, 10 – Г, 11 – Г, 12 – А.
6.    Орфоепічна хвилинка
Проговоріть скоромовку.
У садочку барвінок,
На барвінку втінок,
Заберемо втінок,
Вирвімо барвінок.

IV.           Хвилинка відпочинку (гра «Весела абетка»)
1.         Учні розставляють слова по першій букві в алфавітному порядку, а за останньою читають, а потім записують речення «Книга – джерело знань».
     Артек, аукціон, боти, Буг, доба, завод, імідж, карате, карєр, місце, мул, намисто, образ, полон, слава, унісон, червень.
Повторення правил вживання тире між підметом і присудком.

V.              Адаптивно-перетворюючий міні-модуль
1.    Робота з підручником.
2.    Диктант-переклад (перекладіть і поставте наголос)
Стихи, случай, денег, ошибка, подруга, допоздна, пропуск
Відповідь: ві́рші, ви́падок, гро́шей, по́милка, по́друга, допі́зна, перепустка
3.    Творча лабораторія
Доповніть рядки однозвучними словами, але з іншим наголосом, щоб було римування.
Зіставлення не марне та й зовсім не складне:
число буває парне, а молоко — ...;
і не важка наука — різниця ось така:
великий біль — то мука, а борошно — ....
Як кажуть, це на лобі нам записати слід:
у колесі є обід, а за столом — ....
Всі знай у мові ходи і впевнено ...,

пізнай глибини, броди, не навмання ...!

4.    Гра «Мікрофон»
(Учні, називаючи  своє ім’я і по батькові, зачитують по черзі свої рядки).
5.    Вибіркова робота
Випишіть слова з наголосом на другому складі

Яловичина, оптовий, феномен, царина, фольга, центрнер, квартал, фартух, некролог, русло, асиметрія, рукопис, черговий, чорнослив, просіка, приятель, обруч

6.    Перевірка виконання вибіркової роботи.

VI.           Контрольно-рефлексивний міні-модуль
Тестові завдання

VII.       Підсумок уроку
1.     Оголошення оцінок.
2.     Підсумкове слово вчителя.

VIII.    Домашнє завдання
1.    Виконайте вправу з підручника.
2.    Складіть 4-5 тестових завдань для перевірки вміння правильно наголошувати слова.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Навчальний предмет Українська література Клас 10-й клас Код класу у Google Клас – vrqvm Навчальна тема Тема:  І. С. Нечуй-Лев...