Конспект уроку
Тема: Слововживання. Вибір слова,
лексична сполучуваність
Мета:
- актуалізувати,
узагальнити та систематизувати знання учнів про слово як предмет вивчення
лексикології, про лексичне значення слова, його використання та поєднання
за змістом у словосполученні й реченні; збагачувати словниковий запас
учнів;
- розвивати
навички правильного слововживання;
- виховувати
повагу до рідної мови, любов до слова
Тип уроку: поглиблення раніше вивченого матеріалу
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал (картки).
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Виразно прочитайте поезію Оксани Забужко. Яка думка вам найбільше
сподобалась?
Мова кожного народу
неповторна і – своя;
в ній гримлять громи в негоду,
в тиші – трелі солов'я.
На своїй природній мові
І потоки гомонять;
зелен-клени у діброві
по-кленовому шумлять.
Солов'їну, барвінкову,
колосисту – на віки –
українську рідну мову
в дар мені дали батьки.
Берегти її, плекати
буду всюди й повсякчас
бо ж єдина – так, як мати,
мова в кожного із нас!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Перевірка домашнього завдання
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ.
Прочитайте речення і скажіть, які слова в ньому
відібрано вдало.
Саме тут є широке поле для виявлення здібностей до
логічного мислення, створення переконливих психологічних здогадів (треба
доказів).
VI. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Лінгвістичне спостереження
Прочитайте два тексти. Яка їх
тема? Який висновок ви зробили? Зверніть увагу на вживання виділених слів.
Запишіть по одному реченню з правильним їх уживанням.
Текст 1
1. Не дивлячись на перешкоди та несправедливість,
що зустрічалися йому на шляху, він все одно зміг врятуватися
та жити щасливо. 2. Часто в житті нам зустрічаються негаразди.
Зустрічатися – зближатися, сходитися одне з
одним, рухаючись навпроти. Зустрічаютьсялюди. А перешкоди чи
негаразди – трапляються.
Текст 2
1. Але це не завжди є стовідсотково вірним рішенням. 2.
Потрібно мати неабияку силу, щоб обрати вірний шлях. 3. На мою думку, вислів
"Добро завжди має перемагати – ьце ми знаємо з дитинства" є вірним.
Слово вірний уживається в значенні
"відданий, надійний, незрадливий, стійкий у своїх почуттях і
поглядах". В українській мові слово вірний (-а, -е, -і) і похідне
вірно вживається впорівняно небагатьох словосполученнях
("вірна дружина", "вірно кохати"). Рішення ж може
бути належне, адекватне, правильне; шлях правильний; твердження правильне,
істинне.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Мовознавча гра "Редактор"
Хто швидше відредагує речення?
1. Я вибачаюся за своє запізнення. 2. Завдяки хворобі
Сергій відстав у навчанні від своїх однокрасників. 3. Вулицю давно збираються
висвітлювати.
2. Самостійна робота
Заповніть пропуски словами з дужок.
1. Пам'ятник невідомому солдату – ... споруда. Від
Шевченка українська література співає ... пісню матері (величний,
величальний). 2. Віталій – постійний ... оператора "Водафон".
Галина придбала ... на відвідання спортклубу (абонемент, абонент).
3. Виберіть і запишіть правильний варіант
словосполучень. Два словосполучення введіть у самостійно складені речення
і запишіть.
Бавовницька тканина, бавовняна тканина; інструменталіст
заводу, інструментальник заводу; бджолинний рій, бджільницький рій.
4. Робота над помилками
Укажіть недоліки у вживанні слів у поданих реченнях. Як
треба сказати правильно?
1. Школярам доручили прибрати шкільний двір. 2. Кожному
гостеві нашого закладу подарували пам'ятний сувенір. 3. Молоко дуже корисливе
для дитячого організму.. 4. Ми зайняли перше місце на конкурсі. 5. На сьогодні
вітається креативна творчість. 6. Підкорювати вершини заради свого власного
успіху. 7. Освоюючи природу, людина несла негативний вплив на неї. 8. Підводячи
підсумок, хочеться зауважити, що всі прагнуть говорити правильно і красиво.
5. Робота з синонімами
Замініть слово, що невиправдано повторюється, синонімом
чи синонімічним словосполученням. Запишіть.
НОРМАЛЬНИЙ ДЕНЬ
Уранці я нормально проснувся і нормально добрався до
автовокзала. Дорога була нормальна попутники нормальні, тому час пройшов
нормально. У новому місті я нормально погуляв у нормальному парку.
Потім нормально дійшов до музею. Там нормальний
екскурсовод нормально розповів про історію міста. Одним словом, день пройшов
нормально.
6. Прочитайте інформацію. Чи корисною вона була для вас? У чому саме?
Що б ви подумали про людину, котра щоденно ходить в
одному і тому ж костюмі? Мабуть, не дуже поважливо. Можливо навіть покепкували
б з неї. Але з цим не треба поспішати. Адже ми самі часто-густо вдягаємо свої
думки в один і той же словесний одяг, причому не дуже красивий.
"Прикольно", – кажемо ми багато разів на
день. В одному випдку це гостре (колюче, кілке) слово означає цікаво,
незабутньо. В іншому – чудово, прекрасно. А ще, можливо, добре, неперевершено,
геніально.
Цікаво, що чим більше ми витрачаємо гроші, тим менше їх
залишається. А з синонімами навпаки:чим частіше використовуємо, тим багатше
наше мовлення, приємніше спілкування. У словниках є багато скарбів. І на відміну
від банківських сховищ і сейфів вони доступні кожному із нас.
7. Визначте, чи є серед поданих
словосполучень неправильно утворені.
Приїхати з Харкова, висічено з граніту, зупинка
трамваю, листя клена.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
1. Рефлексія
· Чого навчив
мене сьогоднішній урок?
· Чи завжди ми
задумаємось над вибором слова?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР).
1. Робота за підручником.
Тип уроку: поглиблення раніше вивченого матеріалу
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал (картки).
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Виразно прочитайте поезію Оксани Забужко. Яка думка вам найбільше
сподобалась?
Мова кожного народу
неповторна і – своя;
в ній гримлять громи в негоду,
в тиші – трелі солов'я.
На своїй природній мові
І потоки гомонять;
зелен-клени у діброві
по-кленовому шумлять.
Солов'їну, барвінкову,
колосисту – на віки –
українську рідну мову
в дар мені дали батьки.
Берегти її, плекати
буду всюди й повсякчас
бо ж єдина – так, як мати,
мова в кожного із нас!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Перевірка домашнього завдання
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ.
Прочитайте речення і скажіть, які слова в ньому
відібрано вдало.
Саме тут є широке поле для виявлення здібностей до
логічного мислення, створення переконливих психологічних здогадів (треба
доказів).
VI. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Лінгвістичне спостереження
Прочитайте два тексти. Яка їх
тема? Який висновок ви зробили? Зверніть увагу на вживання виділених слів.
Запишіть по одному реченню з правильним їх уживанням.
Текст 1
1. Не дивлячись на перешкоди та несправедливість,
що зустрічалися йому на шляху, він все одно зміг врятуватися
та жити щасливо. 2. Часто в житті нам зустрічаються негаразди.
Зустрічатися – зближатися, сходитися одне з
одним, рухаючись навпроти. Зустрічаютьсялюди. А перешкоди чи
негаразди – трапляються.
Текст 2
1. Але це не завжди є стовідсотково вірним рішенням. 2.
Потрібно мати неабияку силу, щоб обрати вірний шлях. 3. На мою думку, вислів
"Добро завжди має перемагати – ьце ми знаємо з дитинства" є вірним.
Слово вірний уживається в значенні
"відданий, надійний, незрадливий, стійкий у своїх почуттях і
поглядах". В українській мові слово вірний (-а, -е, -і) і похідне
вірно вживається впорівняно небагатьох словосполученнях
("вірна дружина", "вірно кохати"). Рішення ж може
бути належне, адекватне, правильне; шлях правильний; твердження правильне,
істинне.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Мовознавча гра "Редактор"
Хто швидше відредагує речення?
1. Я вибачаюся за своє запізнення. 2. Завдяки хворобі
Сергій відстав у навчанні від своїх однокрасників. 3. Вулицю давно збираються
висвітлювати.
2. Самостійна робота
Заповніть пропуски словами з дужок.
1. Пам'ятник невідомому солдату – ... споруда. Від
Шевченка українська література співає ... пісню матері (величний,
величальний). 2. Віталій – постійний ... оператора "Водафон".
Галина придбала ... на відвідання спортклубу (абонемент, абонент).
3. Виберіть і запишіть правильний варіант
словосполучень. Два словосполучення введіть у самостійно складені речення
і запишіть.
Бавовницька тканина, бавовняна тканина; інструменталіст
заводу, інструментальник заводу; бджолинний рій, бджільницький рій.
4. Робота над помилками
Укажіть недоліки у вживанні слів у поданих реченнях. Як
треба сказати правильно?
1. Школярам доручили прибрати шкільний двір. 2. Кожному
гостеві нашого закладу подарували пам'ятний сувенір. 3. Молоко дуже корисливе
для дитячого організму.. 4. Ми зайняли перше місце на конкурсі. 5. На сьогодні
вітається креативна творчість. 6. Підкорювати вершини заради свого власного
успіху. 7. Освоюючи природу, людина несла негативний вплив на неї. 8. Підводячи
підсумок, хочеться зауважити, що всі прагнуть говорити правильно і красиво.
5. Робота з синонімами
Замініть слово, що невиправдано повторюється, синонімом
чи синонімічним словосполученням. Запишіть.
НОРМАЛЬНИЙ ДЕНЬ
Уранці я нормально проснувся і нормально добрався до
автовокзала. Дорога була нормальна попутники нормальні, тому час пройшов
нормально. У новому місті я нормально погуляв у нормальному парку.
Потім нормально дійшов до музею. Там нормальний
екскурсовод нормально розповів про історію міста. Одним словом, день пройшов
нормально.
6. Прочитайте інформацію. Чи корисною вона була для вас? У чому саме?
Що б ви подумали про людину, котра щоденно ходить в
одному і тому ж костюмі? Мабуть, не дуже поважливо. Можливо навіть покепкували
б з неї. Але з цим не треба поспішати. Адже ми самі часто-густо вдягаємо свої
думки в один і той же словесний одяг, причому не дуже красивий.
"Прикольно", – кажемо ми багато разів на
день. В одному випдку це гостре (колюче, кілке) слово означає цікаво,
незабутньо. В іншому – чудово, прекрасно. А ще, можливо, добре, неперевершено,
геніально.
Цікаво, що чим більше ми витрачаємо гроші, тим менше їх
залишається. А з синонімами навпаки:чим частіше використовуємо, тим багатше
наше мовлення, приємніше спілкування. У словниках є багато скарбів. І на відміну
від банківських сховищ і сейфів вони доступні кожному із нас.
7. Визначте, чи є серед поданих
словосполучень неправильно утворені.
Приїхати з Харкова, висічено з граніту, зупинка
трамваю, листя клена.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
1. Рефлексія
· Чого навчив
мене сьогоднішній урок?
· Чи завжди ми
задумаємось над вибором слова?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР).
1. Робота за підручником.
А можно ответы?
ОтветитьУдалитьЕсть ответы?
ОтветитьУдалить